4 October 2022
Öne Çıkanlar

Türk Devleti’nin Savaş Suçları

 

 

Dünya Barış Günü vesilesiyle BM önüne yürüyen Kürtler ve dostları, İsviçre’nin Türk devletine silah satmayı durdurarak ve ilişkilerini askıya alarak barışa katkıda bulunabileceğini vurguladı.

 

İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, “Kürdistan’a barış, kimyasal silahlara son” şiarıyla
Birleşmiş Milletler önüne yürüdü.

Eylemde Türk devletinin Kürdistan’da kimyasal silahlarla işlediği savaş suçları protesto edildi.

Chanpoulette alanında bir araya gelen kitle önce saygı duruşunda bulundu.

Ardından Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Mülkiye Aşırbaev, bir konuşma yaptı. İran polisi tarafından katledilen Jîna Emînî’yi andı.

Aşerbaev’in ardından Ensemble à Gauche partisinden Cenevre Kanton Milletvekili Jean Burgermaster, söz aldı.

Jean Burgermaster, Kürt sorununun uluslararası bir sorun olduğunu söyledi.

Türk devletinin silahlandırılmasının durdurulmasını; PKK’nin yasaklı örgütler listesinden çıkarılmasını istedi. Ancak, bu şekilde Kürt sorunun çözümüne katkı sunulabileceğini belirtti. Konuşmalar ardından yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş ardından kitleye hitap eden İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) Eşbaşkanı İsmail Kardaş, Kürt halkının her türlü silaha karşı direnen gerilla ile omuz omuza mücadele edeceğini vurguladı.

İşgalci Türk devletine verilen desteğe tepki gösterdi. Söz konusu Kurdistan olunca bütün devletler birleşiyor.

21 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle, Türk devletinin işlediği kimyasal savaş suçlarına dikkat çekmek isteyen İsveçli Kürt dostu ressam Göran Drougge, İsveç Dışişleri Bakanlığı önünde sanat yoluyla bir eylem gerçekleştirdi.

Drougge teşhir amaçlı kimyasalla katledilen YJA Star gerillası Gülperin Ata’nın resmini çizdi.